Zacznij od namoczenia grzybów w ciepłej wodzie przez 30 minut.
Kapusta: Kapustę świeżą posiekaj i umieść w dużym garnku. Kiszoną kapustę dokładnie odcedź z wody, również posiekaj (spróbuj; jeśli jest mało kwaśna, zostaw trochę płynu). Dodaj ją do garnka ze świeżą kapustą.
Do garnka z kapustą wlej 1 ½ szklanki wody, dodaj łyżkę soli i zagotuj całość zagotuj. Zmniejsz moc palnika do minimum, tak aby kapusta tylko lekko „mrugała”. Gotuj pod przykrywką na małym ogniu przez 30 minut.
Mięso: W międzyczasie zajmij się mięsem. Pokrój łopatkę wieprzową i wołową na mniejsze kawałki. Dopraw je solą i pieprzem. Rozgrzej głęboką patelnię z masłem klarowanym. Na dużym ogniu smaż mięso partiami, aby ładnie się zarumieniło. Unikaj tłoku na patelni, ponieważ mięso wtedy się nie zarumieni.Podczas kiedy mięso się smaży pokrój pieczarki w plasterki, a cebulę w kostkę. Zarumienione mięso odłóż na bok, do czystego naczynia. Na tej samej patelni rozgrzej łyżkę masła klarowanego i wyłóż pieczarki. Smaż na wysokim ogniu do zarumienienia, pod koniec delikatnie posól. Następnie dodaj boczek i kiełbasę pokrojone w kostkę. Smaż 4 minuty, po czym dodaj cebulę i wszystkie przyprawy. Smaż kolejne 6 minut.
Kapusta powinna być już ugotowana. Dodaj do niej wszystko, co podsmażyłeś/aś. Odcedź grzyby z wody, w której się moczyły (zachowaj wodę po grzybach!), posiekaj je razem z suszonymi śliwkami. Również dodaj je do garnka z kapustą. Dokładnie wymieszaj i przykryj garnek.
Bigos gotuj na małej mocy palnika przez ok. 3,5 godziny.
Przynajmniej co 40 minut mieszaj bigos drewnianą łyżką, ponieważ ma tendencję do przypalania się – choć delikatne przypalenie może dodać ciekawego smaku.
Bigos jest tak pyszny, że można go jeść sam, ale świetnie smakuje również z purée z kalafiora albo niskowęglowodanowym chlebem.